Friday , August 24 2018
Home / Program (NEW)

Program (NEW)

 International Centre for Scientific Culture “E. Majorana”

School of Mathematics “G. Stampacchia”

 “Variational analysis AND APPLICATIONS” 

 

PROGRAM OF LECTURES AND SHORT COMMUNICATIONS

August 28 – September 5, 2018

 

Last Update: August 21, 2018

 

WEDNESDAY August 29, S. DOMENICO ROOM

 

9.00 – 9.10                 Welcome address

 

Chair: Michel Théra

 

9.10 – 9.30                 Gold Medal “Guido Stampacchia” Ceremony

 

9.30 – 10.10               Guido De Philippis “Boundary regularity for mass minimizing currents”

 

10.10 – 10.50             Alexander Ioffe “Towards the theory of optimal control. A view from variational analysis”

 

10.50 – 11.20             Coffee Break

 

11.20 – 12.00              Lucio Boccardo “Some developments on “Dirichlet problems with discontinuous coefficients”: Stampacchia-Calderon-Zygmund theory”

 

12.00 – 12.20             Pierre Maréchal “A general mollifier approach to the regularization of linear ill-posed equations”

 

13.00   Lunch

 

Chair: Giuseppe Buttazzo

 

15.00 – 15.40             Richard Vinter “The Hamiltonian Inclusion in Dynamic Optimization”

 

15.40 – 16.00            Matús Benko “Point-based characterization of tilt-stability in second-order cone programming under metric subregularity constraint qualification condition”

 

16.00 – 16.20               Onwukwe Ijioma “Title”

 

THURSDAY August 30, S. DOMENICO ROOM

 

Chair: Antonino Maugeri

 

9.00 – 9.40                 Piermarco Cannarsa “Mean field games with state constraints”

 

9.40 – 10.20               Sofia Giuffrè “Lagrange multipliers and nonconstant gradient constrained problem”

 

10.20 – 10.40             Giuseppe Floridia “Recent advances in control theory for nonlinear reaction-diffusion equations”

 

10.40 – 11.00              Vincenzo Basco “Necessary Conditions and Lipschitz Continuity of the Value Function for Infinite Horizon optimal control problems under State Constraints”

 

11.00 – 11.30             Coffee Break

  

11.30 – 12.10                 Franco Tomarelli “Pure Traction Problem between Linear Elasticity and Finite Elasticity”

 

12.10 – 12.50                Michel Théra “The Campanato nearness condition revisited”

  

13.00 Lunch

 

Chair: Hedy Attouch

 

15.00 – 15.40              Roberto Cominetti “Convergence rates for Krasnoselskii-Mann fixed-point iterations”

 

15.40 – 16.20             Antonin Chambolle “Crouzeix-Raviart discretization of the total variation”

 

 

FRIDAY August 31, S. DOMENICO ROOM

 

Chair: Stephen Simons

 

9.00 – 9.40                 Patrick L. Combettes “Purely implicit first order splitting methods”

 

9.40 – 10.20               Alberto Bressan “Variational problems for tree roots and branches”

 

10.20 – 10.40             Salvatore Fragapane “Regularity results and error estimates for p-Laplacian type operator in bad domains”

 

10.40 – 11.00             Elvira Zappale “Relaxation of Nonlocal supremal functional”

 

11.00 – 11.30             Coffee Break

 

11.30 – 12.10             Vittorio Coti Zelati “The Maxwell-Dirac Eigenvalue Problem”

 

12.10 – 12.30             Hernández Escobar Daniel “Strong Stability of degenerated C-stationary points in MPCC”

 

12.30 – 12.50             Hichem Boughazi “Nodal Solution of Paneitz Type Equation”

 

13.00 Lunch

 

Chair: Patrizia Daniele

 

15.00 – 15.40            Dmitriy Drusvyatskiy “Stochastic methods for nonsmooth nonconvex optimization”

 

15.40 – 16.20             Gianni Dal Maso “A minimization approach (in De Giorgi’s style) to the wave equation on time-dependent domains”

 

16.20 – 16.40              Fumiaki Kohsaka “Fixed points of vicinal mappings and convex optimization in geodesic metric spaces”

 

16.40 – 17.00               Sara Litimein “Mild solutions for class of Functional Evolution Integro-differential Equations with Non-Instantaneous Impulses”

 

20.00 Social dinner

 

SATURDAY September 1, S. DOMENICO ROOM

 

Chair: Alexander Ioffe

 

9.00 – 9.40                  Paolo Marcellini “A variational approach to parabolic equations via the calculus of variations”

 

9.40 – 10.20               Asen Dontchev “The Radius of Well-posedness”

 

10.20 – 10.40            Ana Ribeiro “Characterization of Sobolev spaces through functionals without derivatives dependence”

 

10.40 – 11.00             Shoham Sabach “First Order Methods Beyond Convexity and Lipschitz Gradient Continuity with Applications to Quadratic Inverse Problems”

 

11.00 – 11.30             Coffee Break

 

11.30 – 12.10             Marc Teboulle “Nonconvex Lagrangian-based Optimization: Monitoring Schemes and Global Convergence”

 

13.00 Lunch

 

Chair: Franco Giannessi

 

15.00 – 15.40             Rosalind Elster “Duality for Vector Variational Inequalities”

 

15.40 – 16.20              Boris Polyak “Accelerated gradient methods revisited” 

 

16.20 – 16.40              Krzysztof Rutkowski “On projected proximal primal-dual dynamical system associated with maximally monotone inclusions”

 

16.40 – 17.00               Fatima Zohra Benyoub “Solutions for Elliptic Singular Equations with Critical Hardy-Sobolev Exponent”

 

SUNDAY September 2

 

8.00 Social trip to Selinunte and Segesta

 

MONDAY September 3, S. DOMENICO ROOM

 

Chair: Gianni Dal Maso

 

9.00 – 9.40                 Helene Frankowska “Invariance of sets under dynamical systems”

 

9.40 – 10.20               Jalal Fadili “Non-local p-Laplacian evolution and variational problems on graphs”

 

10.20 – 10.40             Anne Vanhems “A mollifier approach to the deconvolution of probability densities”

 

10.40 – 11.00             Dmitry Vorotnikov “On optimal transport of matrix-valued measures”

 

11.00 – 11.30             Coffee Break

 

11.30 – 12.10             Marián Fabian “Alex Ioffe and I”

 

12.10 – 12.30             Israel David “A two-function Lucas model for risky R&D with early production or marketing”

 

13.00 Lunch

 

Chair: Helene Frankowska

 

15.00 – 15.40             Stephen Simons “Quasidense multifunctions”

 

15.40 – 16.20           Francisco Facchinei “Ghost penalties in nonconvex constrained optimization: Diminishing stepsizes and iteration complexity”

16.20 – 16.40               Sebastian Hensel “Weak-strong uniqueness for Navier-Stokes two-phase flow with surface tension”

 

TUESDAY September 4, S. DOMENICO ROOM

 

Chair: Elster Rosalind

 

9.00 – 9.40                 Akhtar Khan “Regularization Methods for the Inverse Problem of Parameter Identification in Incompressible Systems”

 

9.40 – 10.20               Christiane Tammer “On generalized-convex constrained multi-objective optimization”

 

10.20 – 11.00             Jérôme Bolte “A family of functional inequalities: Lojasiewicz inequalities and displacement convex functions”

 

11.00 – 11.30             Coffee Break

  

Chair: Francisco Facchinei

 

11.30 – 11.50                 Ramiro Penas Galezo “Problem of perfectly plastic plates, coupled, and solution using monotonous operators in Banach spaces”

 

11.50 – 12.10                Ernest Quintana “A general class of scalarizing functionals in vector optimization”